14 Mayıs 2009 Perşembe

RAFİNE DEĞİL SIZMA ZEYTİNYAĞI KULLANIN.

Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ulvi Zeybek "Rafine zeytinyağının tıbbi açıdan bir değeri yoktur. Çünkü E vitamini rafine edilirken ısıl işlem sırasında kaybolur. Bu nedenle sızma ve soğuk presleme yöntemi ile üretilmiş zeytinyağı yenmelidir" dedi

Türk Kadınlar Birliği İzmir Şubesi tarafından her ayın son perşembe günü düzenlenen "Aydınlanma ve Bilgilendirme" toplantısına konuşmacı olarak katılan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ulvi Zeybek "Doğal İlaçların Kullanımı" konusunda yaptığı konuşmada bilinçli kullanımın önemine dikkat çekerek "Birçok bitki, sağlığımız açasından son derece faydalıdır. Ancak doğru bitkiyi doğru şekilde kullanmazsanız, yararını göremezsiniz" dedi. Gazeteciler Cemiyeti İzmir Şubesi Basın Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Zeybek zeytinyağından keten tohumuna, kimyondan ısırganotu yağına kadar bir çok bitkinin faydaları ve doğru kullanımı konusunda şu bilgileri verdi:

İLLE DE SIZMA
Rafine zeytinyağının tıbbi açıdan bir değeri yoktur. Çünkü E vitamini rafine edilirken ısıl işlem sırasında kaybolur. Şişenin üzerinde rafine veya vinterize gibi ifadeler varsa bu doğrudan yemeklerde kullanılacak bir yağdır ve zeytinyağının bilinen tıbbi faydalarının hiç birini taşımaz. Tıbbi açıdan faydalı olan zeytinyağı sızma ve soğuk presleme yöntemi ile üretilmiş olmalıdır. Ayrıca zeytinyağını yemeklere son 5 dakikada ilave etmek gerekir. Çünkü 60 santigrat derecenin üzerinde bir ısıya maruz kalan zeytinyağında E vitamini parçalanıp yok olur. Sabah kahvaltıda sızma zeytinyağını kekik veya kuş dili ekerek yemek de son derece faydalıdır.

Hiç yorum yok: